Bursa Hakkında

Antik dönemde Olympos Mysios adıyla tanınan Uludağ’ın eteklerine kurulan Bursa, M.Ö.5.000’den beri yerleşime sahne olmuştur. Antik dönemde adı Prussa vad Hypium’du. Pek çok kavmin yerleştiği bu topraklarda Bitynia, Lidya, Pers, Roma, Bizans egemenliği dönemleri yaşanmıştır. Roma döneminde mimari eserlerle süslenen ve özellikle termal suları üzerinde yapılan hamamları ve kaplıcaları ile ünlenmiştir. Bursa, Bursa ilinin kent merkezi, Türkiye'nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir. Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir.

Bursa, 1299 tarihinde Orhan Bey tarafından fethedilmiştir. Bugün genç Osmanlı mimari eserlerinin hazinesi konumundadır. Bursa kenti Uludağ’ın görkemli görüntüsüyle taçlanmıştır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ'ın uzunluğu 40 km'yi bulur. Genişliği ise 15-20 km'dir. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe'dir (2.543 m). Uzaktan Bursa'ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinde görülen yüksek tepe genelde zirve olarak algılanır.

Bursa Otomotiv Sektörü Ana ve Yan Sanayi Kuruluşları, Tekstil Sektörü Kuruluşları ile üretimi tarihten gelen kumaşları, ipekçiliği, kaplıcaları,havluları, İskender kebabı, kestane şekeri ve kış turizminin merkezi Uludağ ile özdeşleşmiştir. Bursa otomotiv sektörü açısından önemli bir merkezdir.

bursahakkinda.com